Skip to content

25 Branch RdOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block3.03
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,800
80%
Improvement Value:$154,100
20%
Total Assessment$756,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654-6.2%
2024$10,287+39.4%
2023$7,379-0.6%
2022$7,420-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 9174, Page 5622Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 8708, Page 9494Recorded3/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 1960