Skip to content

19 Branch RdOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block3.03
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,800
79%
Improvement Value:$160,400
21%
Total Assessment$763,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,741-6.1%
2024$10,379+38.8%
2023$7,477-0.6%
2022$7,520-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 9304, Page 8628Recorded8/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960