Skip to content

164 Orange StOakhurst, NJ 07755

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 1997

Property Information

Block31
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,500
67%
Improvement Value:$212,800
33%
Total Assessment$640,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068-12.5%
2024$10,362+8.9%
2023$9,515-2.1%
2022$9,722+11.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 5506, Page 110Recorded6/5/1996

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5343, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1979