Skip to content

3 Orange StOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 30, 1995

Property Information

Block33.01
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$642,400
84%
Improvement Value:$122,600
16%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,963+5.8%
2024$9,421+16.5%
2023$8,089-7.5%
2022$8,749+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 5423, Page 508Recorded7/11/1995

Property Built

Built

Year Built: 1964