Skip to content

556 W Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1951

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Apr 13, 1994

Property Information

Block33.02
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,100
78%
Improvement Value:$114,100
22%
Total Assessment$520,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,381-13.8%
2024$8,558+16.1%
2023$7,370-2.8%
2022$7,581+14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5305, Page 690

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4968, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1951