Skip to content

533 Dover AveOakhurst, NJ 07755

Vacant Land

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block33.04
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$213,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,923-16.1%
2024$3,483+17.4%
2023$2,967-3.9%
2022$3,086+17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

DeedBook 9647, Page 2369NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/6/2023