Skip to content

6 Arlington StOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block33.05
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,945
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
72%
Improvement Value:$218,200
28%
Total Assessment$783,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,535-2.0%
2024$10,747+12.5%
2023$9,550-2.2%
2022$9,762+12.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft1,945DeedBook 9739, Page 7992Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 5899, Page 369Recorded1/24/2000

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5310, Page 452

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 4773, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1961