Skip to content

533 Dow AveOakhurst, NJ 07755

Built 1945

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block33.06
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,800
87%
Improvement Value:$58,200
13%
Total Assessment$443,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317-6.7%
2024$6,773-24.5%
2023$8,970-2.2%
2022$9,169+10.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9584, Page 9120Recorded3/17/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8348, Page 9204Recorded4/10/2004

Property Built

Built

Year Built: 1945