Skip to content

538 Dover AveOakhurst, NJ 07755

Built 1971

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block33.06
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$619,000
79%
Improvement Value:$160,100
21%
Total Assessment$779,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,406+3.2%
2024$10,081+13.8%
2023$8,856-8.2%
2022$9,650+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971