Skip to content

550 Dover AveOakhurst, NJ 07755

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2010

Property Information

Block33.06
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$655,000
70%
Improvement Value:$277,100
30%
Total Assessment$932,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,208+5.1%
2024$11,617+12.3%
2023$10,341-2.0%
2022$10,547+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5143, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1955