Skip to content

560 Dover AveOakhurst, NJ 07755

Built 1967

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block33.06
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,306
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
76%
Improvement Value:$180,600
24%
Total Assessment$745,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,841-3.9%
2024$10,244+13.3%
2023$9,045-2.3%
2022$9,260+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 9142, Page 1806Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 8119, Page 7924Recorded7/3/2002

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967