Skip to content

549 Dow AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Feb 25, 2014

Property Information

Block33.06
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$622,300
78%
Improvement Value:$174,200
22%
Total Assessment$796,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,585+6.1%
2024$9,972+15.3%
2023$8,648-5.0%
2022$9,099+8.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 9065, Page 4539NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/14/2014

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 8317, Page 9467Recorded1/17/2004

Property Built

Built

Year Built: 1961