Skip to content

541 Dow AveOakhurst, NJ 07755

Built 1973

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 14, 1997

Property Information

Block33.06
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,100
71%
Improvement Value:$228,000
29%
Total Assessment$786,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,568-0.1%
2024$10,584+12.1%
2023$9,440-2.1%
2022$9,638+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 5595, Page 481Recorded4/30/1997

Property Built

Built

Year Built: 1973