Skip to content

2027 Lesser PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 1991

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block33.07
Lot1.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,400
64%
Improvement Value:$273,000
36%
Total Assessment$756,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194-6.9%
2024$10,951+15.3%
2023$9,501-0.2%
2022$9,521+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 8721, Page 3421Recorded5/9/2008

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 5517, Page 209NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/15/1996

Property Built

Built

Year Built: 1991