Skip to content

2022 Lesser PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 1978

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Dec 13, 1995

Property Information

Block33.08
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
78%
Improvement Value:$156,000
22%
Total Assessment$711,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,499-6.7%
2024$10,177+20.3%
2023$8,457-0.6%
2022$8,506+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 5468, Page 84Recorded12/21/1995

Property Built

Built

Year Built: 1978