Skip to content

2028 Lesser PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 2023

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block33.08
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,600
75%
Improvement Value:$158,000
25%
Total Assessment$642,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971-6.8%
2024$8,553+32.4%
2023$6,460-7.2%
2022$6,958+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 9575, Page 6405NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/1/2022