Skip to content

2015 Vernon StOakhurst, NJ 07755

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block33.08
Lot7.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,261
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$533,200
59%
Improvement Value:$377,200
41%
Total Assessment$910,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,859-6.7%
2024$12,717+15.5%
2023$11,006-0.2%
2022$11,024+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974