Skip to content

2009 Vernon StOakhurst, NJ 07755

Built 1963

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block33.10
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,300
68%
Improvement Value:$236,900
32%
Total Assessment$740,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,304-6.6%
2024$9,961+16.4%
2023$8,554-0.4%
2022$8,587-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963