Skip to content

2005 Oakhurst PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 1971

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block33.11
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,000
57%
Improvement Value:$347,900
43%
Total Assessment$810,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+0.1%
2024$9,140+20.8%
2023$7,569-10.6%
2022$8,468+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,224DeedBook 9365, Page 9419Recorded8/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1971