Skip to content

2000 Waverly StOakhurst, NJ 07755

Built 1967

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block33.12
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,756
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,000
63%
Improvement Value:$283,200
37%
Total Assessment$757,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,851-9.1%
2024$10,836+14.9%
2023$9,432-10.1%
2022$10,495+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,756DeedBook 9667, Page 8493Recorded11/16/2023

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,806DeedBook 9328, Page 1560Recorded12/26/2018

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,782DeedBook 5819, Page 398Recorded5/6/1999

Property Built

Built

Year Built: 1967