Skip to content

2005 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1959

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 8, 2014

Property Information

Block33.13
Lot10.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
72%
Improvement Value:$188,200
28%
Total Assessment$672,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,710-5.2%
2024$9,183+20.0%
2023$7,654-0.5%
2022$7,689-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 9054, Page 5616NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959