Skip to content

2004 Finderne StOakhurst, NJ 07755

Built 1966

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block33.13
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,755
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
58%
Improvement Value:$357,200
42%
Total Assessment$841,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249-4.8%
2024$12,871+8.9%
2023$11,816+3.7%
2022$11,391+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,755DeedBook 9392, Page 7618Recorded1/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966