Skip to content

2010 Fanwood StOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Apr 25, 1985

Property Information

Block33.13
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,395
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,700
69%
Improvement Value:$212,000
31%
Total Assessment$683,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,031-7.1%
2024$9,721+18.9%
2023$8,178-0.4%
2022$8,209+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960