Skip to content

2014 Fanwood StOakhurst, NJ 07755

Built 1966

Last Sale Price
$639,900
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block33.13
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,295
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
63%
Improvement Value:$272,800
37%
Total Assessment$738,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,591-6.3%
2024$10,232+13.3%
2023$9,029-0.2%
2022$9,048+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$639,900

From:

To:

Sq Ft2,295DeedBook 9549, Page 2176Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8125, Page 4466

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,295DeedBook 8125, Page 4466Recorded7/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1966