Skip to content

12 Klein StOakhurst, NJ 07755

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block33.13
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$512,600
76%
Improvement Value:$165,500
24%
Total Assessment$678,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,737-6.4%
2024$9,333+20.9%
2023$7,720-0.6%
2022$7,765+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,332DeedBook 9754, Page 5117Recorded9/3/2025

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9669, Page 8758NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/5/2023

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 8778, Page 8420NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/10/2009

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 5954, Page 932Recorded7/17/2000

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4617, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1959