Skip to content

2012 Westfield StOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2003

Property Information

Block33.15
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,800
66%
Improvement Value:$234,400
34%
Total Assessment$689,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,236-7.0%
2024$9,928+15.4%
2023$8,603-0.3%
2022$8,625+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5159, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1931