Skip to content

2006 Westfield StOakhurst, NJ 07755

Built 1941

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block33.15
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage997
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,000
81%
Improvement Value:$104,100
19%
Total Assessment$548,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939-7.3%
2024$7,488+22.3%
2023$6,121-0.7%
2022$6,164-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

Sq Ft997DeedBook 9393, Page 6419Recorded1/28/2020

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 8524, Page 6007Recorded12/13/2005

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 8117, Page 9047Recorded6/27/2002

Property Sale

Sale
$124,900

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 5903, Page 555Recorded2/1/2000

Property Sale

Sale
$126,300
DeedBook 4748, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1941