Skip to content

2007 Melville StOakhurst, NJ 07755

Built 1990

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 28, 2003

Property Information

Block33.15
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,000
61%
Improvement Value:$287,400
39%
Total Assessment$731,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,457-6.5%
2024$10,113+17.0%
2023$8,640-0.2%
2022$8,659+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 8312, Page 8917Recorded1/2/2004

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 5745, Page 529NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/1/1998

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5240, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1990