Skip to content

2005 Highway 35Oakhurst, NJ 07755

Built 1965

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block33.15
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1SBCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,860,000
42%
Improvement Value:$4,000,400
58%
Total Assessment$6,860,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,422-4.2%
2024$97,512-19.8%
2023$121,584+1.7%
2022$119,510+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965