Skip to content

9 Klein StOakhurst, NJ 07755

Built 1959

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block33.15
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,700
69%
Improvement Value:$227,600
31%
Total Assessment$736,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480-6.1%
2024$10,094+20.4%
2023$8,387-0.4%
2022$8,422+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9600, Page 5250Recorded6/15/2022

Property Sale

Sale
$168,900

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 5897, Page 52NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/18/2000

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5348, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1959