Skip to content

1903 Highway 35Oakhurst, NJ 07755

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block33.16
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,708
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,745,800
45%
Improvement Value:$2,150,500
55%
Total Assessment$3,896,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,307-4.1%
2024$54,561-9.2%
2023$60,066+0.1%
2022$60,025-2.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 8324, Page 6300NU CodeFamily (1)Recorded2/3/2004