Skip to content

717 Dow AveOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jun 6, 2000

Property Information

Block33.17
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage695
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,100
91%
Improvement Value:$52,400
9%
Total Assessment$561,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,056-7.3%
2024$7,610+26.5%
2023$6,015-4.1%
2022$6,272+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft695DeedBook 5954, Page 273NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/14/2000

Property Built

Built

Year Built: 1931