Skip to content

1903 Westfield StOakhurst, NJ 07755

Built 1970

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block33.19
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,545
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
75%
Improvement Value:$157,400
25%
Total Assessment$623,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983-6.7%
2024$8,555+18.4%
2023$7,223-4.3%
2022$7,550-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970