Skip to content

1907 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2003

Property Information

Block33.20
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,173
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,700
70%
Improvement Value:$239,500
30%
Total Assessment$793,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,058-6.6%
2024$10,764+19.9%
2023$8,978-0.4%
2022$9,017+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4753, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1941