Skip to content

610 Carol AveOakhurst, NJ 07755

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 1999

Property Information

Block33.23
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
70%
Improvement Value:$203,200
30%
Total Assessment$669,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,607-6.5%
2024$9,206+18.1%
2023$7,795-4.8%
2022$8,185+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962