Skip to content

1908 Vernon StOakhurst, NJ 07755

Built 1968

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block33.23
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,679
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,000
73%
Improvement Value:$169,400
27%
Total Assessment$621,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,214-7.2%
2024$8,851+18.6%
2023$7,461-8.7%
2022$8,175-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,679DeedBook 5743, Page 910Recorded8/27/1998

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5085, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1968