Skip to content

1901 Vernon StOakhurst, NJ 07755

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block33.24
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$452,000
72%
Improvement Value:$172,500
28%
Total Assessment$624,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,727-7.4%
2024$8,344+21.3%
2023$6,879-0.6%
2022$6,919-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft1,178DeedBook 9755, Page 2561Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 9677, Page 6008Recorded2/13/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 9138, Page 3384NU CodeFamily (1)Recorded10/30/2015

Property Sale

Sale
$249,955

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 8047, Page 2720Recorded8/28/2001

Property Built

Built

Year Built: 1963