Skip to content

1906 Hampden StOakhurst, NJ 07755

Built 1995

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block33.25
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
54%
Improvement Value:$404,800
46%
Total Assessment$870,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,431-5.9%
2024$12,149+10.9%
2023$10,958-0.0%
2022$10,959+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 9516, Page 1264Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$569,900

From:

To:

Sq Ft524DeedBook 8538, Page 95Recorded2/2/2006

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft3,110DeedBook 5790, Page 639NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/29/1999

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5236, Page 664