Skip to content

1809 Fanwood StOakhurst, NJ 07755

Built 2012

Last Sale Price
$995,500
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block33.27
Lot2.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SFBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,821
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,700
45%
Improvement Value:$540,200
55%
Total Assessment$982,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,977-6.2%
2024$13,836+10.2%
2023$12,554-0.5%
2022$12,621+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,500

From:

To:

Sq Ft2,821DeedBook 9701, Page 1406Recorded8/22/2024

Property Sale

Sale
$518,000

From:

To:

DeedBook 8945, Page 2153NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/24/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8901, Page 6860Recorded8/4/2011