Skip to content

611 Auth AveOakhurst, NJ 07755

Built 1971

Last Sale Price
$191,500
Last Sale Date
Sep 11, 1998

Property Information

Block33.27
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
58%
Improvement Value:$337,500
42%
Total Assessment$803,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505-6.1%
2024$11,183+15.2%
2023$9,709-0.2%
2022$9,724-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,500

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 5794, Page 103Recorded2/8/1999

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 5424, Page 648Recorded7/14/1995

Property Built

Built

Year Built: 1971