Skip to content

1807 Finderne StOakhurst, NJ 07755

Built 1969

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block33.28
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
56%
Improvement Value:$366,000
44%
Total Assessment$832,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,708-6.0%
2024$11,396+16.5%
2023$9,780-0.1%
2022$9,794+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 9247, Page 7136Recorded9/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969