Skip to content

706 Dow AveOakhurst, NJ 07755

Built 1969

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jul 2, 1997

Property Information

Block33.29
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,700
54%
Improvement Value:$371,600
46%
Total Assessment$814,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,678+1.9%
2024$10,478+15.6%
2023$9,061-5.7%
2022$9,605-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft2,596DeedBook 5628, Page 505Recorded7/24/1997

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4600, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1969