Skip to content

1801 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1971

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 15, 1999

Property Information

Block33.29
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
64%
Improvement Value:$262,500
36%
Total Assessment$728,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192-6.4%
2024$9,825+16.9%
2023$8,408-0.3%
2022$8,433+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 5833, Page 354Recorded6/21/1999

Property Built

Built

Year Built: 1971