Skip to content

1804 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1975

Last Sale Price
$640,900
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block33.30
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
70%
Improvement Value:$196,300
30%
Total Assessment$662,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525-6.5%
2024$9,120+16.4%
2023$7,832-4.7%
2022$8,223+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$640,900
Sq Ft1,800DeedBook 9649, Page 8940Recorded6/28/2023

Property Sale

Sale
$164,750
DeedBook 5742, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1975