Skip to content

1702 Melville StOakhurst, NJ 07755

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block33.35
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,670
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
57%
Improvement Value:$345,800
43%
Total Assessment$811,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,105-6.2%
2024$10,767+15.2%
2023$9,349-5.6%
2022$9,903+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 8042, Page 1858Recorded8/4/2001

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4972, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1979