Skip to content

1710 Westfield StOakhurst, NJ 07755

Built 1941

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block33.36
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,000
76%
Improvement Value:$143,000
24%
Total Assessment$587,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686-7.0%
2024$8,267+17.9%
2023$7,013-0.5%
2022$7,048+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$121,500

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 5773, Page 837Recorded11/30/1998

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 5764, Page 187Recorded10/26/1998

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4892, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1941