Skip to content

713 Talmadge AveOakhurst, NJ 07755

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block33.36
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$466,000
70%
Improvement Value:$202,600
30%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613-6.5%
2024$9,212+17.9%
2023$7,815-4.8%
2022$8,205+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973