Skip to content

1710 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block33.37
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
63%
Improvement Value:$278,400
37%
Total Assessment$744,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,140-6.1%
2024$10,802+8.5%
2023$9,959-0.1%
2022$9,971+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 5723, Page 853NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook NaN, Page NaN