Skip to content

1709 Westfield StOakhurst, NJ 07755

Built 1973

Last Sale Price
$177,900
Last Sale Date
Aug 7, 1995

Property Information

Block33.37
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
66%
Improvement Value:$235,600
34%
Total Assessment$701,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,426-6.3%
2024$10,059+18.7%
2023$8,471-0.3%
2022$8,498+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$177,900

From:

To:

Sq Ft1,585DeedBook 5432, Page 379Recorded8/9/1995

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5347, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1973