Skip to content

706 Auth AveOakhurst, NJ 07755

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 1999

Property Information

Block33.38
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
63%
Improvement Value:$268,300
37%
Total Assessment$734,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,469-6.3%
2024$10,104+14.7%
2023$8,809-0.3%
2022$8,832+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4945, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1971